fbpx

Podstawy gry w squash’a

Początki każdej gry bywają trudne, zwłaszcza jeśli dobrze nie zrozumiemy zasad. Dla wszystkich początkujących graczy opisujemy podstawowe reguły niezbędne do rozpoczęcia przygody ze squashem.

SERWIS – podstawowa rzecz bez której nie zaczniesz.

W pierwszym secie najczęściej losuje się serwującego, który ma prawo do wybrania pola serwisowego (strony), z którego będzie serwował. Do momentu straty piłki serwuje naprzemiennie z obu stron. Każdy kolejny set aż do momentu końca gry rozpoczyna zawodnik, który wygrał poprzedniego.

Wskazówki:

  • podczas uderzenia piłki serwujący staje co najmniej jedną stopą na polu serwisowym, nie dotykając linii granicznych
  • piłka musi trafić w ścianę przednią pomiędzy linią serwisową, a linią autu.
  • pierwsze odbicie piłki musi mieć miejsce na drugiej ćwiartce kortu bez dotknięcia jakiejkolwiek linii (nie dotyczy piłki odebranej z woleja)

WYMIANA – istota gry.

Po prawidłowo wykonanym serwisie następuje docelowa rozgrywka, zawodnicy odbijają piłkę naprzemian do momentu, w którym jeden z nich nie jest w stanie wykonać prawidłowego uderzenia. Podczas gry masz dozwolone jest korzystanie ze wszystkich ścian włącznie z tylną. Jedynym warunkiem jest, aby piłka w dowolnym momencie odbiła się od ściany przedniej. Ograniczenia stanowią linie autu dolna (zwana blachą) oraz górna.

Prawidłowe uderzenie:

  • piłka została odbita najpóźniej po pierwszym dotknięciu podłogi
  • piłka nie trafiła w zawodnika
  • piłka odbiła się od ściany przedniej
  • piłka nie wyszła poza linie autu

PUNKTY – bez nich nie wygrasz.

Powszechnie stosowane są dwa sposoby liczenia punktów, metoda PARS – gdzie każda piłka daje punkt oraz system zdobywania punktów przez serwującego. Zdecydowanie najpopularniejszym systemem liczenia punktów zarówno w Polsce jak i na całym świecie jest metoda PARS. W jednym secie, zwanym także gemem, gra się do 11 punktów. W sytuacji, gdy wynik jest wyrównany 10:10 gra się do momentu, gdy któryś zawodnik osiągnie dwa punkty przewagi czyli np. 12:10, 14:12 itd.

W drugim sposobie liczenia punktów rozgrywka trwa do zdobycia 9 punktów w secie. Jeśli wynik jest 8:8, zawodnik odbierający serwis podejmuje decyzję o graniu do 9 lub 10 punktów, a zasada 2 punktów przewagi nie ma tu znaczenia. W takiej sytuacji set może zakończyć się wynikiem 9:8 czy 10:8.

Systemami rozgrywania całych meczów są „best of 3” – który trwa do 2 wygranych setów oraz „best of 5” – trwający do uzyskania większości wygranych. Systemy te dotyczą obu metod liczenia punktów w secie.

To tyle jeśli chodzi o podstawowe reguły gry, życzymy wielu wygranych i satysfakcji z gry!