fbpx
squash-porady-rodzaje-uderzen

Drive, boast, cross czyli rodzaje uderzeń w squashu

Gra w squasha w swoich podstawach wydaje się nietrudna, jednak jeśli chcemy grać na bardziej zaawansowanym poziomie musimy mieć świadomość mnogości zagrań i możliwości ich rozegrania. To właśnie dzięki odpowiednim umiejętnościom wykonania odpowiedniego zagrania, które albo szybko skończy wymianę, albo zmęczy przeciwnika, będziemy mogli odnieść upragnione zwycięstwo.

Straight Drive

Na początek podstawowe uderzenie jakim jest Straight Drive czyli mówiąc zwyczajnie – długa prosta piłka. Uderzenie Drive polega na takim odebraniu piłki, aby po odbiciu od przedniej ściany udała się wprost do tylnego narożnika, a następnie ‚zgasła’ w miejscu łączenia podłogi ze ścianą. I oczywiście im piłka będzie lecieć bliżej ściany bocznej tym trudniej przeciwnikowi będzie ją odebrać.

Cross Court Drive

Następne uderzenie to Cross Court Drive, czyli długa piłka posłana na drugą połowę kortu. Prawidłowe wykonanie ma na celu posłanie piłki prosto do tylnego narożnika, co wymaga odpowiednio wąskiego kąta uderzenia. Jeśli uderzymy zbyt szeroko piłka odbije się dodatkowo od ściany bocznej, wróci w pole gry i będzie łatwym celem dla przeciwnika.

Boast

Kolejnym uderzeniem jest Boast, czyli uderzenie piłki w boczną ścianę, aby ta, po niskim odbiciu od ściany przedniej, ‚zgasła’ przy bocznej ścianie. Jeśli uderzymy zbyt szeroko i wysoko piłka po odbiciu od przedniej ściany odbije się od ściany bocznej i wróci w pole gry. To niestety da naszemu przeciwnikowi duży wybór do wykonania odbicia i raczej nie przybliży nas do zdobycia punktu.

Drop shot

Kolejne bardzo często używane uderzenie to Drop Shot. Poprawnie wykonany, po uderzeniu od przedniej ściany, trafia wprost w nik i tam gaśnie. Niestety tak idealne zagrania nie jest łatwe do wykonania. Dlatego w praktyce należy po prostu starać się zagrać wąsko na przednią ścianę, tak aby piłka, po odbiciu nad blachą, zmierzając w boczną ścianę najpierw uderzyła w podłogę. Dzięki temu będzie trudna dla przeciwnika, sprawiając mu kłopot z czystym uderzeniem rakietą.

Deep Drop Shot

Jest to bardziej zaawansowana wersja Drop Shota, ale uderzenie wykonujemy z tylnej części kortu i staramy się skierować piłkę w nik. Trzeba uważać aby piłka nie odbiła się ani zbyt nisko (blacha), ani zbyt wysoko od przedniej ściany (będzie zbyt łatwa).

Opanowanie powyższych rodzajów zagrań z pewnością pozwoli Ci nie tylko na częstsze zwycięstwa, ale również na jeszcze większą satysfakcje z gry. Powodzenia!